https://eshop.paramo.cz/shop.aspx%3Fskupina%3D5 :11pt;“>Zhotovování kruhových respektive válcových otvorů v obrobcích provází lidstvo již mnoho let. Je to jedna ze základních operací, bez níž se neobejde žádná zámečnická dílna, žádný údržbář, žádná sériová výroba průmyslových výrobků, ani žádný zručný kutil. Ostatně mít doma elektrickou vrtačku je natolik běžný standard, že o tom snad nikdo nepochybuje.
Jestliže vás manželka poprosí, abyste jí pověsili v panelovém bytě zrcadlo, sáhnete po ruční vrtačce, vrtácích s naletovanými břity ze slinutých karbidů, známých jako „vidiáky“, a pustíte se do práce. S trochou štěstí máte za pár minut hotovo. Podobně to probíhá i v situacích při obrábění kovů, tam například potřebujete vyvrtat otvory v ocelových plotových trubkách pro instalaci dřevěných planěk, a vrták vám k tomu samozřejmě postačí. Otvor bude mít dostatečnou vůli, abyste jím protáhli šroub a zajistili jej maticí.
Co si ale počít, pokud je zapotřebí vyvrtat otvory přesnější, jimiž nebudete protahovat šrouby, ale poslouží pro přesný pohyb valivých ložisek na hřídeli? Pak bude nutné otvor zhotovit přesněji, přesnějším nástrojem. A to je čas pro výhrubníky s břity ve šroubovici 221482 I nástroje a po nich pro finální operace pro výstružníky. Vyhrubování a vystružování je proces, který zpřesňuje geometrický tvar, jakost povrchu i samotný rozměr otvoru tak, aby mohl sloužit jako mechanický spoj.
Výhrubníky i výstružníky jsou jinak konstruovány, než vrtáky, mají více břitů a s jejich geometrií lze docílit mnohem přesnějšího obrábění. To se projeví na finálním výrobku nebývalou měrou, například bude možné velmi jemně zasunout hřídel do otvoru a s pomocí vhodného maziva se pak budou obě součásti moci navzájem pohybovat, aniž by se zadřely. Toto je typické například pro písty a válce spalovacích motorů – bez výhrubníků a výstružníků byste s pouhým vrtákem takto přesné otvory nezhotovili.