I kdybychom si s penězi počínali maximálně zodpovědně, nemusíme s nimi vždycky vystačit. Je logické, že když má někdo příliš nízký příjem, nezvládne platit velké výdaje, ani kdyby se snažil sebevíc. A někdy prostě právě taková situace nastane. Někdy se musí nevyhnutelně platit navzdory tomu, že se na to člověku nepodařilo vydělat. A že je to v takové situaci nezvladatelné? To nikoho z těch, kdo po dotyčném požadují peníze, nezajímá. Takže všichni musíme peníze sehnat. Musíme jich mít dost. A je jenom na nás, abychom to zvládli. Musíme si tedy sehnat další zaměstnání nebo v tom současném požádat o adekvátní zvýšení mzdy a dočkat se ho, případně musíme sehnat někoho, kdo nám finančně pomůže.
A protože obvykle žádného dárce nenajdeme, musíme se spolehnout aspoň na půjčky. Sice to není zase až tak dokonalé, protože budeme muset půjčené finanční prostředky zase vrátit, a navíc tu budeme platit i nejrůznější poplatky a úroky, ale s tím už nic nenaděláme. I půjčku si někdy musíme vzít, abychom zvládli momentální finanční potíže. A později se budeme muset postarat, abychom byli schopni takové peníze vrátit. Ale naše ochota splácet nestačí. Musíme poskytovatele půjček ujistit, že k tomu skutečně dojde. Protože oni nás neznají a nevědí, nakolik nám mohou důvěřovat.
A proto si finanční ústavy zajišťují splácení různými způsoby. Někdy požadují doložení dostatečně vysokých příjmů, někdy žádají ručitele, někdy je třeba dát něco do zástavy, nahlížejí do registrů dlužníků… A žadatelé o půjčku musí být dost dobří na to, aby nějaké ty peníze k dispozici dostali. A kde si půjčit, aby to bylo nejzvladatelnější? Pokud je na tom člověk finančně špatně a vlastní nemovitost, je nejlepší nebankovní hypotéka bez registru. Protože dát nemovitost do zástavy je snadné a člověk se tím vyhne prověřování svých finančních poměrů, které by nemuselo dopadnout dobře. A sežene peníze, které potřebuje.