Kolagen je látka, která se běžně nachází v naší pokožce. Jedná se o látku, kterou byste museli hledat v mezibuněčné hmotě, což je vlastně takové pojidlo, které spojuje jednotlivé buňky dohromady. Na tomto principu jsou vytvářeny veškeré orgány v našem těle. Jsou tvořeny malinkatými buňkami, které jsou k sobě připoutány pomocí většího či menšího množství mezibuněčné hmoty. A co pak teda vlastně určuje, jak se od sebe jednotlivé orgány liší a proč mohou fungovat odlišně? Asi nikoho nepřekvapí, že buňka, kterou byste našli v játrech je na pohled i funkčně jiná než buňka například z pokožky.
Tyto buňky mají stejnou genetickou výbavu, ale během vývoje lidského plodu v děloze na každou působily jiné vlivy, měla vedle sebe jiné buňky a jinak na signály odpovídala. Proto se stane, že buňky jakoby přestanou vnímat část DNA, která pro zrovna jejich funkci nemá smysl. Například, buňky v žaludku jsou schopné tvořit speciální enzymy a také kyseliny chlorovodíkovou, která je během trávení velmi důležitá. Pokud ovšem by ale stejné látky produkovaly třeba buňky ve slinivce, nebylo by to k ničemu, ba naopak docházelo by k velmi vážným problémům. Co už je ale méně zdůrazňované je to, že jednotlivé orgány a tkáně se liší právě i tou mezibuněčnou hmotou.
Ta je do velké míry tvořena samotnými buňkami. Všechno v našem těle ale podléhá stárnutí, stejně tak i kůže. Dochází tak k tomu, že se snižuje množství buněk i mezibuněčné hmoty. Na kůži se to pak projeví jako vrásky a povadlost. Jednou z možností, jak projevům stárnutí zabránit je dodávat látky, které do kůže přirozeně patří zvenčí. Do jisté míry se ztrácející kolagen dá nahradit různými přípravky, které můžete užívat. Například rybí kolagen Orca collagen je pro své pozitivní účinky u mnohých žen velmi oblíben a nedaly by na něj jistě již nikdy dopustit.